Objavujte krásy Galantského regiónu

Zaujímavosti z nášho mesta

Pertnerské miesta

Vodný svet GALANDIA

Užite si nezabudnuteľné chvíle plné adrenalínu na toboganoch, v bazénoch, v divokej rieke alebo si jednoducho vychutnajte pokojné chvíle v horúcich bublinkách. Na vaše deti čaká nekonečné množstvo zábavy a radosti! Vyskúšajte s nimi detské bazény, tobogany, ihrisko plné vodných atrakcií či obrovskú námornícku loď "na súši".


Vlastivedné múzeum

Vlastivedné múzeum v Galante vzniklo v roku 1969 s poslaním dokumentácie vývoja prírody a spoločnosti formou tvorby, ochrany, spracovania a prezentácie zbierkového fondu v regióne. Jeho zbierka má vlastivedný charakter s užšou špecializáciou dokumentácie mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu. V roku 1990 získalo múzeum sídlo v strede mesta v budove bývalej banky postavenej začiatkom 20. storočia. V roku 2014 sa múzeum predstavilo verejnosti vo vynovených priestoroch svojho hlavného sídla, kedy sa zrealizovala prístavba objektu. V hlavnej budove múzea je sprístupnená stála expozícia, kde nájdete expozíciu mestskej bytovej kultúry, sakrálne pamiatky, tradičnú ľudovú kultúru galantského regiónu, lekáreň z roku 1909, zbierku výtvarných umelcov regiónu, expozíciu, ktorá sa zaoberá historickým vývojom mlynárstva a expozíciu archeologická lokalita Gáň-Brakoň.


Promitor Vinorum

Vinárstvo Promitor Vinorum v Galante sa nachádza v priemyselnej časti mesta a je ideálnym miestom pre súkromné a firemné podujatia. Vo svojich novovybudovaných priestoroch ponúka tiež organizované skupinové ochutnávky vína spojené s návštevou pivnice. Neopísateľná atmosféra, tematický interiér a sortiment, ktorý dostatočne uspokojí každého so záujmom o tento zlatistý mok. Priestory vinotéky v Galante ponúkajú možnosť ako príjemne stráviť čas s priateľmi, rodinou alebo dokonca kolegami z práce v kapacite do 30 osôb.


Galantské osvetové stredisko

Zabezpečuje organizovanie podujatí v jednotlivých odboroch kultúrno-výchovnej činnosti, ochranu a sprístupňovanie hodnôt ľudovej kultúry, poradenské služby realizátorom osvetovej činnosti, rozvoj kultúry národnostných menšín a etnických skupín, informačnú, vzdelávaciu a záujmovo-umeleckú činnosť. Organizacia v zriaďovateľskej posobnosti Trnavskeho samospravneho kraja.
Zameranie činnosti: organizovanie podujatí v jednotlivých odboroch kultúrno-výchovnej činnosti.


Základná umelecká škola Josepha Haydna

Škola poskytuje vzdelávanie v hudobnom odbore, ktorý má 5 oddelení: dychové, strunové, sláčikové, spevácke a klávesové.
zaujímavé aktivity: žiacke koncerty, benefičný koncert pre Unicef "Deti deťom", promenádny koncert v rámci Kultúrneho leta, festival Galantské hudobné dni, výchovné koncerty pre ZŠ v Galante, spolupráca s partnerskýmí školami ZUŠ Mikulov (Česká republika) a AMI Fertőd (Maďarsko).


Matúšova zem

Oblastná organizácia cestovného ruchu Matúšova zem – Mátyusföld bola založená s cieľom rozvoja a propagácie cestovného ruchu, zvýšenia návštevnosti a vytvárania nových atraktívnych ponúk v regióne.
Organizácia dostala názov podľa Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý sa v 14. storočí vypracoval na jednu z najvýznamnejších stredovekých postáv našich dejín. Počas viac než štvrťstoročia trvajúcej vláde dokázal ovládať takmer celé územie dnešného západného a stredného Slovenska.Ranč na Striebornom jazere

Rozľahlý areál dýchajúci westernom a prírodou s dvoma jazerami s možnosťou rybolovu, tradičnou westernovou reštauráciou, tematickým detským ihriskom a jazdeckou školou. Načerpať nové sily a zreštartovať svoju myseľ po náročnom pracovnom dni sem chodia mladé rodinky, teenageri, ale aj tí skôr narodení. Tí, ktorí túžia mať ranč ako na dlani musia navštíviť unikátnu vyhliadkovú vežu, ktorá nie je jedinečná len svojim výhľadom, ale aj viacerými falošnými schodiskami.


Pamiatky


Renesančný kaštieľ

V náručí viacpodlažnej panelovej zástavby stojí tzv. renesančný kaštieľ, ktorý počas stáročí prešiel niekoľkými prestavbami. Dnešný vzhľad fasády, strechy a klenieb na prvom poschodí vpísala posledná barokovo klasicistická úprava z 2. pol. 18. storočia. Kedysi obrannú úlohu kaštieľa pripomína naznačené opevnenie s priekopou po obvode. Objekt už 20 rokov slúži ako kultúrny stánok mesta s reprezentačnými a výstavnými priestormi, kde sa možno oboznámiť s históriou mesta. Nachádza sa tu expozícia meštianskeho bývania z konca 19. storočia a expozícia miestopisu Galanty a okolia. Je tu tiež umiestnená obradná sála, reprezentačná miestnosť. Kaštieľ je prístupný verejnosti od roku 1992.


Novogotický kaštieľ

V prostredí mestského parku na okraji mesta sa týči novogotický kaštieľ. O jeho stavebnom vývoji svedčia dochované reliéfne nápisy na fasáde z r. 1633 a 1744. Dnešnú podobu mu dala posledná novogotická prestavba v roku 1861. Dnes slúži ako galéria, v severnom krídle sú umiestnené pamätné izby a v južnej veži expozícia "Na špirále storočiami". V západnej veži sa nachádza prevádzka tématickej reštaurácie a kancelárske priestory. V areáli parku je umiestnená busta maďarského skladateľa Zoltána Kodálya, ZUŠ J. Haydna a detské ihrisko. Oproti parku na ul. Šaľská nájdete bustu populárneho speváka Karola Duchoňa, rodáka z Galanty.


Pohrebná kaplnka Esterházyovcov

Zaujímavou súčasťou starého cintorína na Bratislavskej ulici je novogotická pohrebná kaplnka rodiny Esterházyovcov. Postavená bola v roku 1871 a je v nej pochovaná rodina Jozefa Esterházyho, ktorá ako posledná z tohto významného rodu, obývala neogotický kaštieľ v Galante. Pohrebná kaplnka bola v roku 1998 obnovená. Jej interiér zdobí olejomaľba s názvom „Ukrižovanie“ rovnako stará ako samotná kaplnka a kamenné barokové plastiky sv. Petra a sv. Pavla z roku 1741.


Rímskokatolícky kostol sv. Štefana kráľa

Rímskokatolícky kostol sv. Štefana kráľa je monumentálna dvojvežová klasicistická stavba s barokovými prvkami. Kostol bol postavený v rokoch 1797 až 1800 a vysvätený v roku 1805. V jeho interiéri vyniká najmä vzácny barokový oltár, ktorý pochádza z hodnotného pôvodného zariadenia zo zbúranej barokovej kaplnky z roku 1741. Zaujímavosťou je aj renesančná tumba Ladislava Kubínyiho z konca 16. storočia.